Elektrické mlýnky na kávu

Rychlost a minimum námahy. Dvě vlastnosti, kterých si milovníci kávy na elektrických mlýncích cení nejvíce. I velké množství kávy umelou za pár chvil, na rozdíl od mlýnků ručních nebolí ruce. Na druhou stranu – když nejde elektřina, svůj oblíbený šálek kávy si musíte odpustit.

Podle čeho vybrat elektrický kávomlýnek?

Mlecí mechanismus, otáčky, hrubost mletí. Tři základní parametry, které mějte při výběru správného druhu elektrickému mlýnku na kávu na paměti.

Mlýnek s tříštivými kameny

Je vhodný pro nenáročné uživatele, pro mletí kvalitních jednodruhových káv nedoporučujeme – umletí kávy zajišťují ocelové nože rotující vysokou rychlostí (podobné jako jsou v mixéru), výsledkem jsou nestejnoměrně rozsekaná kávová zrna. Tato nestejnoměrnost se pak přenáší i do samotného nápoje – káva chutná pokaždé jinak. Elektrické mlýnky s tříštivými kameny neumožňují nastavení hrubosti mletí.

Typickým zástupcem tříštivých kávomlýnků je například Concept KM-5110, který kromě výborné ceny nabízí přitažlivý design a mini rozměry 16x11x10 cm.

Mlýnek s mlecími kameny

Vyšší třída elektrických kávomlýnků používá pro rozmělnění kávových zrn mlecí kameny, a to buď ocelové nebo keramické. Princip mletí je u kávomlýnků s mlecími kameny odlišný než u mlýnků s tříštivými noži – káva je rozmělněna na plochých nebo kónicky zakončených ploškách, které zajišťují rovnoměrné rozmělnění zrn.

Chuť takto umleté kávy si tak zachovává naprostou většinu svých chuťových vlastností, elektrický kávomlýnek doporučujeme i pro přípravu těch nejjakostnějších káv. Standardem u mlýnků s kameny je možnost plynulého nastavení hrubosti mletí.

V několika větách:

  • Elektrický mlýnek s tříštivými kameny je vhodný pro nenáročné spotřebitele – funguje na stejném přincipu jako například mixér, nemá nastavitelnou hrubost mletí.
  • Elektrický kávomlýnek s mlecími kameny je vhodný pro přípravu i těch nejdražších káv – mele stejnojměrně, má plynulé nastavení hrubosti mletí.
  • Nač se ještě zaměřit při výběru: rychlost otáček (čím vyšší, tím více hrozí spálení kávy), velikost (malý a kompaktní snadno vezmete na cesty), spotřeba (chytré modely se umí přepnout do pohotovostního režimu).