Ruční mlýnky na kávu

Nepotřebují elektřinu. Výborně vypadají. A jsou návykové. Ano, řeč je o ručních mlýncích na kávu. Před několika desetiletími jste je našli v každé kuchyni, kde se vždy ráno, sotva někdo z rodiny vstal, začal ozývat charakteristický chrčivý zvuk, když se s každým otočením rukojeti pár zrnek proměnilo ve voňavý poklad.

Dlouhá léta přežívaly na kuchyňských policích, zvykem bylo kupovat kávu mletou. Teprve po roce 1989 se vrátily na výsluní a jsou na něm dodnes – ať již jsou to tradiční české kávomlýnky Lodos, vzhledově geniální japonské mlýnky Hario či další. Hlavní výhoda ručních kávomlýnků oproti elektrickým? Kličkou nikdy netočíte tak rychle, abyste kávu spálili.

Mlecí kameny a nastavitelná hrubost mletí

Na rozdíl od mlýnků elektrických, kde je při výběru třeba dávat pozor, zda má mlýnek tříštivé nože nebo mlecí kameny, ruční kávomlýnky se vyrábějí pouze s kameny – ocelovými i keramickými. Levnější modely bývají celoplastové, dražší pak kombinací kovu a dřeva, v některých případech kovu a skla. Naprostá většina ručních kávomlýnků má odnímatelnou rukojeť, spodní nádobka některých pak zároveň slouží jako uzavíratelná nádoba na mletou kávu. Samozřejmostí je u ručních mlýnků možnost nastavení hrubosti mletí.

Lodos a Hario – kávomlýnky, se kterými „nesáhnete vedle“

Lodos aneb Lomnické domácí strojky – ano, kávomlýnky této značky jsou českým výrobkem. A nutno dodat, že tradičním – první byly vyrobeny už v roce 1923. Firma byla jedním z nejúspěšnějších evropských producentů mlýnků na kávy první poloviny 20. století, v roce 1950 byla znárodněna a přejmenována na Orlické strojírny. V roce 1991 vnuci zakladatelů firmu obnovili, aby se během let dostala zpět na pozice, které jí patřily před válkou.

Kávomlýnky Lodos vynikají vysokým podílem ruční práce, kvalitou zpracování a desetiletou zárukou na mlecí strojek s kameny z kalené oceli. Ať již pořídíte nejlevnější Lodos Temp, vyrobený z plastu, nebo rustikální Lodos 1945 Luxury z kvalitního ořechového dřeva, vždy získáte výborného pomocníka pro přípravu čerstvě mleté voňavé kávy.

Hario. Stylové mlýnky z Japonska

Praktické, elegantní, stylové. Ruční kávomlýnky japonské značky Hario patří posledních několik let celosvětově k nejoblíbenějším vůbec. Mají omyvatelné keramické mlecí kameny, jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, povětšinou v kombinaci tmavého kovu a skla.

Prohlédněte si ty nejlepší Hario kávomlýnky naživo – Hario Skerton perfektně padne do ruky, Hario Mini Slim se vejde do každé kabelky, Hario Canister je dokonalým pomocníkem pro krátkodobé uskladnění čerstvě mleté kávy.